reklama

Matičná propaganda nie je alternatívou vedy.

Snaha Matice Slovenskej vnucovať verejnosti svoje videnie sveta je dobre známa už dávno. Rovnako tak aj snaha tieto predstavy interpretovať ako vedecké poznanie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (32)

Posledný spot na tému slovenského štátu, ktorý opäť zviditeľnil činnosť Matice, preto nie je ničím novým. Zaujímavým je akurát snaha zaobaliť jeho obsah ako „alternatívnu históriu“. Pravdou je, že veľká časť „odborných“ historických kníh, ktoré Matica Slovenská vydáva, si iné pomenovanie ani nezaslúži. Za verejným priznaním alternatívnosti však nehľadajme nejaký zámer znížiť pravdovravnosť svojej práce, ale práve naopak. Matica naskočila na trend konšpiračnej a alternatívnej scény, ktorý je populárnejší ako „obyčajná“ pravda. Má však túto pseudovedeckú činnosť financovať štát? 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Slová vedeckého tajomníka Matice, Petra Cabadaja, že vo svete beží trend alternatívnej histórie, tak prečo sa mu brániť, by sme nemali prejsť mlčaním či úsmevom. Najmä ak Matica plánuje vo výrobe podobných spotov venovaných našej histórii pokračovať. Nejde totiž o žiadne nevinné historizujúce úlety, ale jasnú propagandu, ktorá sa môže stať šlabikárom pre extrémistov.

Ale vráťme sa k vedeckému tajomníkovi Matice. Neviem si predstaviť žiadneho „vedeckého“ tajomníka akejkoľvek normálnej inštitúcie, ktorý by povedal, že sa ide venovať alternatívnej vede. Alternatívna veda totiž neexistuje. Dva a dva sú štyri, neviem o inej matematickej alternatíve, ktorá by v našom časopriestore dávala iný výsledok. Netreba si totiž mýliť vytváranie alternatívnych hypotéz ako základ formulovania vedeckých konštatovaní. Alternatívne hypotézy predsa nie sú nejakou inou pravdou, iným rovnocenným popisom danej skutočnosti. Všetci vieme, že Napoleon pri Waterloo prehral. Otázky typu čo by stalo, keby bitku vyhral, nie sú históriou, ale historickou fantastikou. Tá však s vedou nemá nič spoločné! Premýšľania typu ak by bolo, tak by bolo, či kde bolo, tam bolo, patria do rozprávok a ríše fantázie. A napokon, na svete v oblasti historickej vedy nebeží žiadny trend historických alternatív. Beží trend, že výklad histórie si začínajú privlastňovať rôzni konšpirátori a podivíni bez historického vzdelania s cieľom šokovať či interpretovať svoje predstavy ako utajené a odhalené pravdy. A práve proti takýmto nebezpečným tendenciám by mali všetky vedecké inštitúcie bojovať. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Matica Slovenská rôzne polopravdy, nepravdy až po úplné bludy šíri dlhodobo a to pod kuratelou svojho „vedeckého“ kabinetu. Netýka sa to iba jasného príklonu k slovenskému vojnovému štátu a osobe Jozefa Tisa. Vo vydávaní bludologických klenotov je Matica najúspešnejšia v oblasti, ktorú by sme odľahčene mohli pomenovať „kto nájde najstaršieho Staroslováka a prečo starí Slováci položili základy svetových civilizácií“.

Len včera sa zverejnili výsledky medzinárodného auditu úrovne slovenskej vedy, konkrétne vedeckej úrovne jednotlivých ústavov akadémie vied. Minimum financií, ktoré štát vynakladá na slovenskú vedu, si naozaj žiadajú maximalizovať zmysluplnosť ich využitia. Zistili sme, že na tom nie sme až tak strašne zle. Z päťdesiatich akademických ústavov dva patria k európskej špičke. Je to ústav polymérov a ústav etnológie. Deväť presahuje európsky priemer a dvadsaťštyri ústavov patrí do lepšieho európskeho priemeru. Len päť ústavov bolo vyhodnotených ako slabých. Tie sa predseda SAV, Pavol Šajgalík, rozhodol zatiaľ nemenovať. Nevieme teda, akú úroveň má Historický ústav SAV. Stále to je však vedecká inštitúcia s verejnou kontrolou a odbornou konkurenciou, ktorá sa snaží najnovšie vedecké poznatky šíriť aj medzi verejnosťou. S minimom prostriedkov to je však ťažké.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Matica Slovenská sa pri narážkach o účelnosti štátnej pomoci ohradila, že spot o význame vojnového slovenského štátu vyrobila z vlastných prostriedkov. Knihy však vydáva so štátnou podporou. Prečo by mal teda štát podporovať vydávanie pseudovedeckej historickej literatúry namiesto normálnej vedy? Prečo by sa o peniaze určené Matici nemohli radšej navýšiť rozpočty Historickému či Jazykovedného ústavu Ľudovíta Štúra? Napokon, veď alternatívna história je podľa Matice dnes svetovým trendom, tak si isto nájde dosť komerčných sponzorov. V prípade národnej zbierky sa im celkom darilo. Prečo by nemohol mať každý predseda vlastnú zbierku? 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

A na záver hádam len toľko, že ak by si naozaj chcel niekto prečítať niečo o tom, akoby to mohlo vyzerať v Európe, keby Nemecko druhú svetovú vojnu neprehralo, tak mu odporúčam Vaterland. Výbornú historickú fikciu s detektívnou zápletkou od Roberta Harrisa.

Daniel Balko

Daniel Balko

Bloger 
  • Počet článkov:  37
  •  | 
  • Páči sa:  9x

Študoval som politológiu a históriu, čo predznamenalo väčšinu mojich záľub, teda dejiny, medzinárodne vzťahy a fungovanie verejnej správy. Posledné roky sa profesionálne venujem regionálnemu rozvoju, najmä v oblastiach cestovnému ruchu a gastronómii. Voľné chvíle venujem čítaniu a Dobovému spolku Militia Portalis. Politicky som tiež aktívny, som podpredsedom strany Šanca, zástupcom primátora v Nitre a poslancom Nitrianskeho samosprávneho kraja. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

73 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

19 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu