Nitriansky Jaguár v zajatí korupcie alebo keď vládna hrdosť končí šušťaním peňazí.

Autor: Daniel Balko | 28.1.2016 o 8:30 | (upravené 28.1.2016 o 9:29) Karma článku: 11,87 | Prečítané:  3076x

V jednom článku som rozmýšľal nad tým, či nová investícia Jaguáru pomôže zobudiť Nitru zo spánku priemernosti. Zatiaľ však jediné, čomu sa darí nadpriemerne, je korupcia, ktorá celú investíciu od jej začiatku sprevádza. 

A to vraj Jaguár Land Rover na Slovensko chce priniesť nový, menej formálny a férový model riadenia.

Začalo sa to už pri samotnom výkupe pozemkov, čo je na Slovensku inak bežný spôsob špekulácie. V tomto prípade nám však vláda tvrdila, že celý proces rokovaní s investorom bol úplne utajený a pod kontrolou, práve preto, aby sa prípadným špekuláciám predišlo. Čo bolo zvláštne, zmluvy, ktorými špekulanti len o pár dní predbehli oficiálny výkup pôdy štátom, sa viac ako len podobali na zmluvy štátnej spoločnosti HM Invest, ktorá v mene štátu pozemky vykupovala.

Potom prišli machinácie s projektovou dokumentáciou, ktorá cielene znížila počet parkovacích miest pod 450, aby sa projekt nemusel posudzovať aj podľa vplyvov na životné prostredie, tzv. štúdia EIA. Takáto štúdia si totiž vyžaduje dlhší časový proces schvaľovania a vláda zrejme sľúbila, že obíde alebo zmení všetky zákony, nariadenia a postupy, ktoré sú inak bežne platné pre všetkých normálnych podnikateľov a obyvateľov na Slovensku.

Obídením EIA štúdie sa zároveň podarilo odstaviť majiteľov okolitých pozemkov zo stavebného konania. Nie všetci sú zo stavby závodu nadšení, niektorí sa nechali počuť, že realizácia navrhovaného projektu im môže znehodnotiť pozemky a tak čakajú na nejakú kompenzáciu. A nakoľko vedia ako to na Slovensku chodí, tak sa objavil „verejný“ tlak na vypracovanie EIA štúdie. Skôr či neskôr sa požiadavky vlastníkov pozemkov, teda aspoň tých podstatných, nejako utrasú a obídenie EIA štúdie už nebude „verejným“ problémom. Iba ak by to naozaj niekto myslel s dopadmi na životné prostredie vážne.  

A potom prišla objednávka na predbežný archeologický prieskum. Už od septembra ho realizuje firma 376 A.D., vlastníkom ktorej je schránková firma a skrýva sa za ňou brazílsky archeológ Marcus V.G.Comotti. Nie je to prvý podobný archeologický výskum pána Comottiho. Na Slovensku je dobre známy a jeho spoločnosť Archaeoservices kvôli nedodržiavaniu podmienok archeologickej práce nedostala od Archeologickej rady odporúčanie na vykonávanie podobných prác. Ale to na Slovensku nie je prekážkou a minister kultúry, pán Maďarič, povolenie firme udelil. Stanovisko vedcov má pre ministerstvo len odporúčací charakter. Pretože nielen archeológovia poznajú prácu pána Comottiho, ale najmä pán Comotti pozná pána Fica.   

Človek si už nejako zvykol, že veľké investície slúžia aj na naplnenie pokladníc vládnucich strán a vrecká jej členov a kamarátov. Ale prečo sa musí kradnúť už aj na zadávaní archeologických prác? Nemyslím si, že jedinou inštitúciou vykonávajúcou archeologické výskumy musí byť AÚ SAV. Na Slovensku pôsobia aj súkromné archeologické spoločnosti a to aj na odborne zodpovedajúcej úrovni. V tomto prípade však pracovníci AÚ SAV na danom území už kopali aj predtým,  ústav sídli v Nitre, a navyše patrí do sféry poddimenzovanej slovenskej vedy. Veď verejné vyhlásenie o tom, ako investícia trošku finančne pomôže aj jednému ústavu Slovenskej akadémie vied, by Smeru prinieslo aj nejakú politické body. Ale darmo, keď ide o peniaze, národná hrdosť musí isť bokom.

Od ohlásenia investície prešlo niečo vyše pol roka a do jej dokončenia to ešte nejaký ten rok potrvá. Priestor na ďalšie špekulácie tak ostáva ešte dostatočne dlhý. Otázne ostáva, či o tomto pochybnom dianí okolo výstavby automobilky vie aj investor a ako sa k tomu stavia. Lebo v modeli riadenia investície zatiaľ pred moderným anglickým férovým prístupom vysoko vyhráva slovenský systém efektívnej korupcie.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Novinár Hanus: Keď som zistil, že som sa v kauze Cervanová mýlil, nemohol som spať

Niektoré katolícke médiá neinformovali o kauze Bezák, lebo sa rozhodli, že budú láskavé, aby neznepokojovali čitateľov, vraví MARTIN HANUS.

Komentár Zuzany Kepplovej

Hanus nepísal, aby sa Glváč lepšie cítil

Martin Hanus tvrdí, že Nitranov si v .týždni spoločne vymysleli.

TECH

Ako si vybrať najlepší fotoaparát podľa toho, čo chcete fotiť

Od lacných kompaktov až po drahú zrkadlovku.


Už ste čítali?