Zobudí Jaguár Nitru zo spánku priemernosti?

Autor: Daniel Balko | 17.8.2015 o 9:00 | Karma článku: 10,91 | Prečítané:  10424x

Nitru netrápia veľké existenčné problémy, žije si svojim priemerným a nenáročným životom.Neorganizuje žiadne mimoriadne podujatia, (hádam s výnimkou Divadelnej Nitry, ktorá je však súkromnou iniciatívou), neponúka žiadne veľké 

atrakcie a turisti sa jej viac menej úspešne vyhýbajú. Z roka na rok klesá aj význam a návštevnosť výstaviska Agrokomplex. Do veľkých verejných diskusií sa nedostáva a ak, tak kauzami ako zbitie Hedvigy Malinovej či bitkou pred krčmou Mariatchi. Pre mnohých obyvateľov je hlavnou charakteristikou mesta mŕtva pešia zóna. A do tohto, miestami až nudného kľudu, prichádza správa o výstavbe svetovej automobilky Jaguar Land Rover.

Nebude to prvá zahraničná investícia, v oboch priemyselných parkoch pôsobí v Nitre viac stredných a menších zahraničných firiem. Ale predsa, predpokladaný vyše 200 hektárový nový areál, vyše dve tisíc nových pracovných miest, výroba špičkových svetových áut vyššej kvality a predpokladaných niekoľko stovák cudzincov je niečo iné. Zobudí to trošku Nitru? Veď si len predstavte top manažment Jaguára z Indie ako sa večer prechádza po Mostnej ulici. S akými reakciami sa stretne?     

Nie, Nitra nie je viac radikálna ako iné mestá, aj v tom je taká priemerná. Ide však o to, či dokáže vyššiu pridanú hodnotu, ktorú mesto prílivom investície isto pocíti, zmysluplne využiť. Už len správa o rozhodnutí Jaguára prísť do Nitry dostalo meno Nitry možno prvý krát do svetovej ekonomickej tlače.

Potenciál aj možnosti na to má. Ako sa odborne hovorí, existuje tu požadovaná technická i sociálna infraštruktúra. Dve univerzity s desaťtisíc študentmi, umelecké školy a divadlá, múzeá a dokonca aj malé ostrovčeky občianskych a komunitných aktivistov. Lebo ak sa má Nitra myšlienkovo zmeniť, bude potrebovať najmä otvorený priestor pre nezávislú intelektuálnu tvorivosť, vedomosti a odvahu. Priemernosť Nitry je do veľkej miery dôsledkom priemernosti a nedostatku pocitu konkurencie u vládnucej mestskej elity. V Nitre takmer desať rokov vládnu tí istí bez pocitu konkurenčného ohrozenia.

V roku 2007 bol s veľkou pompou schválený Plán hospodárskeho a sociálneho rozvoja Nitry (PHSR). Stál vyše milión vtedajších korún a spracovali ho desiatky odborníkov. Mal zabezpečiť aby sa jeho naplnením Nitra stala mestom, ktoré na mape rozvinutých a moderných miest v Európe nikto neprehliadne. Aspoň tak sa to v zámere PHSR písalo, no po ôsmich rokoch zostal PHSR len zabudnutou možnosťou. Pre vládnucu garnitúru bola jeho realizácia asi veľkým sústom. Veď aj mestská politika musí mať svoju odbornú úroveň, odvahu a schopnosť uvažovať v dlhodobých súvislostiach. Potrebuje zástupcov, ktorí dokážu uvažovať nad rámec siedmich smetiakov a opraveného chodníka pred svojim vchodom. 

Príchod miliardovej investície a s ňou spojené ďalšie vynútené či dobrovoľné investičné projekty sa však stanú realitou. Otvoria Nitre dvere do sveta, aj bez realizácie PHSR a svet sa dozvie čo je Nitra zač. Či je Nitra síce príjemné, no nudné a zaspaté mesto. Alebo sa dozvie, že Nitra je moderné univerzitné mesto, s dobrými službami, vyspelou gastronómiou, živým nočným životom a otvoreným nekonformným myslením bez malomeštiackych predsudkov. Uskutočniť zmenu v Nitre nebude ľahké, mnohé „ťapákovské“ stereotypy myslenia a správania sú u veľkej časti Nitranov hlboko zakorenené. Stačí si spomenúť ako pár rokov dozadu bojoval festival Divadelná Nitra s mestom, pre ktoré bol festival príliš otvorený, nonkonformný a provokatívny. Takže, Nitrančania, zobudí nás hlas jaguára? Lebo lepšiu šancu ako otvoriť Nitru modernému svetu už tak ľahko nenájdeme.  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Fakturant Fico, vojna inštitúcií a klaun Danko (Schutzov týždeň)

Danko rečou v Štátnej dume upozornil na čoraz zrejmejší fakt, že je komplexne mimo reality.

SVET

Teroristi útočili v egyptskej mešite, zabili najmenej 235 ľudí

Bombový útok smeroval na členov bezpečnostných síl.


Už ste čítali?