Nedovoľme Nočným vlkom šíriť propagandu ruskej agresie.

Autor: Daniel Balko | 16.4.2015 o 14:50 | (upravené 17.4.2015 o 11:51) Karma článku: 9,30 | Prečítané:  1392x

Pred pár dňami prešiel Pobaltím, Poľskom, Českou republikou a Nemeckom konvoj americkej armády, ktorý sa vracal z cvičenia v Pobaltí. Tento presun sa mal stať podnetom na veľký protest proti USA a vojskám NATO.  

Aspoň tak to avizovali mnohí „bojovníci“ proti NATO a EÚ, ktorí v radostnom očakávaní zahltili sociálne siete. Stal sa však presný opak. Ako v Pobaltí, tak aj v Poľsku a Česku boli americkí vojaci srdečne vítaní a americký konvoj sa stal verejnou manifestáciou podpory spoločnej bezpečnostnej politiky NATO a EÚ.

Ako reakcia na americký konvoj sa pripravuje ruská varianta v podobe prejazdu motorkárskeho gangu Nočný vlci. Oficiálne má ich cesta z Moskvy do Berlína pripomenúť koniec druhej svetovej vojny, realita je však iná. Milióny obetí druhej svetovej vojny si majú „uctiť“ členovia militaristického gangu, ktorého členovia bojujú na cudzom území a rozsievajú ďalšiu smrť. Nočný vlci totiž vytvorili vlastný útočný vojenský prápor, ktorý bojuje pri Donbase na strane separatistov. Nie je to prvá účasť gangu na vojnových operáciách a ich šéf Alexander Zaldostanov za záškodnícke akcie na Kryme dostal od Putina aj medailu. Inak Zaldostanov nie je neznáma osoba, v USA i Kanade je na čiernej listine so zákazom vycestovania do týchto štátov. EÚ ho zatiaľ na zoznam nedala, ale predstavitelia EÚ asi netušili, že sa so svojim gangom násilníkov vydá na púť po Európe.

Noční vlci sa úplne jasne vyhraňujú voči ľudským právam a ostatným európskym hodnotám.  Podporujú radikálny ruský nacionalizmus a militarizmus. Ak by sme mali použiť terminológiu z čias druhej svetovej vojny, ktorej koniec si chcú pripomenúť, tak Noční vlci sú niečo ako polovojenské fašistické združenie. A tak sa vynára otázka, prečo koniec vojny ide oslavovať organizácia, ktorá dnes svojimi vojnovými aktivitami porušuje medzinárodné zmluvy a narúša princíp medzinárodnej bezpečnosti.

Rusko dobre vie, že Európa so znepokojením sleduje dianie na Ukrajine. Rovnako si pozorne všíma obavy o vlastnú bezpečnosť, ktoré ovládli Pobaltie, Škandináviu i štáty bývalého východného bloku. A v tejto situácii pošle do Európy na propagačnú cestu radikálov bojujúcich na Ukrajine. To má byť ten dôkaz neagresívnych zámerov dnešného ruského režimu o ktorom sa snaží oficiálne presvedčiť svetové spoločenstvá? Je jasné, že Rusko chce otestovať, ako na Nočných vlkov reprezentujúcich novú agresívnu politiku Ruska budú reagovať obyvatelia štátov, cez ktoré gang pôjde.

Politika je veľmi často rečou symbolov. A ruská politika symbolom rozumie veľmi dobre. Cestu Nočných vlkov pripravili v Rusku ako veľkú reality show propagujúcu Putinov režim. Celou trasou bude motorkárov sprevádzať ruská televízia. Všetky podporné manifestácie rovnako ako prípadné protiakcie majú za cieľ naplniť obsah tejto reality show. Šéf gangu Zaldostanov sa nechal počuť, že s prípadným odporom počíta a je pripravený naň náležite reagovať. A sprievodná televízia je pripravená ukázať ruskému divákovi, ako „ putinovi hrdinovia“ bojujú s neprajníkmi ruskej „veľkosti“. Lebo o nič iné nejde. Len o snahu Putina ukázať Rusom i Európe, že Rusko je opäť silné a nebojí sa.    

Takže ako rozumne reagovať na pripravovanú provokáciu? Najmúdrejšie a zároveň aj najzrozumiteľnejšie gesto by bolo, keby členovia gangu nedostali povolenie na svoj vstup do Poľska. Zároveň by mal byť šéf gangu Zaldostanov pripísaný na čiernu listinu EÚ. Je predsa logické, že ak v Európe odsudzujeme ruskú agresiu na Ukrajine, tak by sme nemali dovoliť, aby sa účastníci tejto agresie, ktorí porušujú medzinárodné práva a ohrozujú medzinárodnú bezpečnosť premávali len tak na motorkách po Európe.  Pokiaľ im Poľsko vstupné víza udelí, ostáva druhá možnosť, ktorá je v kompetencii našich úradov. Treba gangu na presun Slovenska vyčleniť trasu mimo hlavných ciest a určite im nedovoliť prejazd Bratislavou. Nech ich putinovskí aktivisti vítajú niekde, mimo dosahu verejnej dopravy i médií. Ak totiž  nemôžeme prejazd gangu zakázať, tak mu aspoň nedávajme priestor na svoju propagáciu.    

V piatok 1.mája si pripomenieme 11. výročie vstupu do EÚ. Ignorujme týchto „ruských“ vlkov a radšej si viditeľne pripomeňme náš európsky sviatok. Tak dáme najavo, že patríme do EU i NATO a zároveň sa nestaneme súčasťou pripravenej ruskej propagandy 

 

Ak sa vám článok páčil podporte ho na vybrali.sme.sk. Ďakujem.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Novinár Hanus: Keď som zistil, že som sa v kauze Cervanová mýlil, nemohol som spať

Niektoré katolícke médiá neinformovali o kauze Bezák, lebo sa rozhodli, že budú láskavé, aby neznepokojovali čitateľov, vraví MARTIN HANUS.

Komentár Zuzany Kepplovej

Hanus nepísal, aby sa Glváč lepšie cítil

Martin Hanus tvrdí, že Nitranov si v .týždni spoločne vymysleli.

TECH

Ako si vybrať najlepší fotoaparát podľa toho, čo chcete fotiť

Od lacných kompaktov až po drahú zrkadlovku.


Už ste čítali?