reklama

Začne občianska pravica písať moderné dejiny Slovenska?

Kto je pripravený písať dejiny moderného Slovenska? Konfesná a tvrdá konzervatívna pravica ukázala svoje limity. U liberálov je zase problém, že väčšinový postoj obyvateľov ich nezaujíma a ani sa ho nesnažia pochopiť. Riešením nie sú ani strany, ktoré nevznikli na hodnotovom základe. No bez hodnotových súdov a postojov sa nedá budovať žiadna spoločnosť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)

Každá doba je konfrontovaná novými požiadavkami na zmeny na jednej strane a snahou udržať zabehnutý chod vecí na strane druhej. Každá doba musí čeliť dileme, ktoré z nových požiadaviek sú súčasťou prirodzeného vývoja a ktoré umelým konštruktom idúcim proti zavedenému poriadku. Na tento večný a prirodzený vývoj sa dá reagovať viacerými spôsobmi.

Referendum iniciované Alianciou za rodinu ukázalo jednu z možností. Predstavu Slovenska, ako uzavretého autoritatívneho spoločenstva, však väčšina jasne odmietla. Krátka diskusia predchádzajúca referendu a najmä názory objavujúce sa po referende potvrdili, že spoločnosť cíti potrebu reagovať na požiadavky doby a nechce ich riešiť anachronizmom a snahou zastaviť vývoj. Referendum ukázalo, že mentálne nastavenie Slovenska je modernejšie a otvorenejšie.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Odmietnutím tvrdého tradicionalistického postoja sa však nezmenilo väčšinové hodnotové zmýšľanie spoločnosti. Stále sme väčšinovo konzervatívnou krajinou, stále nám ostali obavy z inakosti, aj keď s tolerantným a chápavým prístupom. Riešenie právneho postavenia sexuálnych menšín je však len momentálnou výzvou, ako nové práva zapracovať do nášho hodnotového systému. Treba očakávať ďalšie požiadavky, ktoré sa o chvíľu objavia.

Neujdeme pred riešením postavenia moslimskej menšiny, lebo tento problém nie len problémom prisťahovalectva. Na islam konvertovalo veľa Slovákov, dokonca pre niektorých sa islam stáva prvým náboženstvom. Hodnotovú náplň budú mať aj požiadavky frustrovanej časti voličov, ktorá môže pod vplyvom populistov a extrémistov tlačiť na zmeny v politickom systéme. Vývoj sa naozaj nedá zastaviť a treba mu čeliť s otvorenou hlavou a pevnosťou v zásadách. Vyžaduje si toleranciu voči inému rovnako ako pochopenie oprávnených obáv väčšinového spoločenstva z prudkých zmien.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Kto je pripravený písať takéto dejiny moderného Slovenska? Konfesná a tvrdá konzervatívna pravica ukázala svoje limity. U liberálov je zase problém, že väčšinový postoj obyvateľov ich nezaujíma a ani sa ho nesnažia pochopiť. Naopak, ich politika je často založená práve na konfrontácií s väčšinovými hodnotami. Riešením nie sú ani strany, ktoré nevznikli na hodnotovom základe, hodnotovým témam sa vyhýbajú a ak je nutné, aby k hodnotovým témam zaujali postoj, tak to urobia len vtedy, ak im prieskum verejnej mienky potvrdí, že je v súlade s momentálnou náladou ich predpokladaných voličov. Bez hodnotových súdov a postojov sa však nedá budovať žiadna spoločnosť. A treba zabudnúť aj na stranu Smer, ktorá vie, že jej voliči tvoria hodnotový guláš, od ľavicových ateistov až po tvrdé konzervatívne vidiecke obyvateľstvo a dávať postoje k hodnotovým témam jej môže len ublížiť. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Šanca na písanie moderných dejín sa ponúka občianskej pravici, ktorá rovnako vyznáva dôležitosť osobnej slobody ako si váži význam zdedených hodnôt a tradícií. Lebo ak treba preformulovať zdieľaný spoločenský poriadok, treba to urobiť tak, aby to väčšina prijala. Musí byť založený na kontinuite, nové požiadavky na zmenu musia s celým hodnotovým systémom ladiť, môžu ho rozširovať, obohacovať i posúvať ďalej, no nesmú ísť proti nemu. Aj požiadavky „novej“ doby môžu byť totiž rôzne a aj tu treba poctivo odlíšiť „zrno od pliev“,.

Napokon, občianska pravica už raz boj o hodnotovú orientáciu Slovenska vyhrala. Bolo to nedávno, keď po páde Mečiarovho režimu odvážnymi reformami dobehla vývoj v okolitých štátoch, zabezpečila vstup Slovenska do EÚ i NATO. Euro sme dokonca prijali skôr ako naši susedia. Slovensko sa vtedy stalo uznávaným štátom, posilnila sa prirodzená hrdosť občanov na svoju vlasť bez zbytočných pátosov a mytologizácie dejín.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ochrana slobodnej spoločnosti je však večným zápasom a dnes sa na Slovensku opäť otvára spor o jeho hodnotový charakter. Nepôjde v ňom len o sexuálne práva menšín. Rozsah potrebných zmien je možno ešte zložitejší a širší ako naposledy. Treba dokončiť reformy a vytvoriť efektívny štát. Treba zastaviť likvidáciu slobodnej podnikateľskej sféry. Treba obmedziť vplyv ekonomických skupín na politiku a pokračovať vo vytláčaní korupcie z verejného života. Treba bojovať o návrat dôvery v normálnu slušnú politiku. A dokonca treba opäť obhajovať a chrániť samotné princípy politickej demokracie a slobodnej občianskej spoločnosti.

Útoky na základy slobody a demokracie, ktoré boli donedávna menšinové a málo viditeľné, získali v poslednej dobe silného spojenca. Len kto nechce nevidí , ako Rusko po obsadení Krymu otvorene obnovilo pravidlá studenej vojny, v ktorej sa naša krajina stala bojiskom. Našťastie, zatiaľ sa nebojuje zbraňami ako na Ukrajine, zápas však prebieha na informačnej úrovni. Sofistikovaná mediálna kampaň cieľavedome nahlodáva podporu v hodnoty európskej demokracie a slobody. Na sociálnych sieťach sa šíri a vytvára veľké množstvo rôznych konšpiračných teórii či informácií, ktoré sledujú jediný cieľ, spochybňovať „západný štýl života a jeho slobodu“. Nie náhodou, sa jeho súčasťou stalo aj nedávne referendum, kde sa Putinovo Rusko snažilo prezentovať ako vzor „tradičnej spoločnosti“ oproti „dekadentnému“ západu

V tejto situácii Slovensko potrebuje občiansku pravicu. S rozumnou proeurópskou orientáciou, pevným ukotvením v západoeurópskom hodnotovom svete, nezávislú od ruských ekonomických záujmov a bez akejkoľvek nostalgie za autoritatívnymi režimami na Slovensku, bez ohľadu na to, či mali červené či čierne podfarbenie. Problémom však je, kto sa tejto veľkej výzvy chopí. Občianskej pravici chýba líder. SDKÚ-DS ako relevantná politická strana skončila už dávno. Strana Most-Híd sa síce nedávno hlasovaním zmenila zo strany porozumenia na občiansku stranu, no témam ako očista verejného života, či znižovanie vplyvu ekonomických skupín na politiku sa stále vyhýba. 

Vzniká aj nová občianska pravicová strana Šanca. Hlási sa k tradícii reforiem a proeurópskych zmien. Vraví, že nevzniká ako reklamný produkt, ale ako odpoveď na častú otázku, kde sa na Slovensku pominula slušná občianska pravicová politika. Verí, že keď sa noví úspešní ľudia spoja s politickou skúsenosťou, tak poctivým napĺňaním hodnotových vízií musia byť úspešní.

Nech už na reformnú politiku bývalej SDKÚ-DS nadviaže hocikto, treba mu držať palce. Ukazuje sa totiž, že absencia slušnej občianskej pravicovej politiky môže znamenať veľké ohrozenie slobody a demokracie na Slovensku. 

Daniel Balko

Daniel Balko

Bloger 
  • Počet článkov:  37
  •  | 
  • Páči sa:  9x

Študoval som politológiu a históriu, čo predznamenalo väčšinu mojich záľub, teda dejiny, medzinárodne vzťahy a fungovanie verejnej správy. Posledné roky sa profesionálne venujem regionálnemu rozvoju, najmä v oblastiach cestovnému ruchu a gastronómii. Voľné chvíle venujem čítaniu a Dobovému spolku Militia Portalis. Politicky som tiež aktívny, som podpredsedom strany Šanca, zástupcom primátora v Nitre a poslancom Nitrianskeho samosprávneho kraja. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu